Týdenní události (8.)

Jako každou sobotu v určenou hodinu se u diváků Týdenního zpravodajství rozezní znělka, která oznamuje brzký začátek vysílací relace.

Obraz se přesune do studia a občany Gold Pitu vítají moderátoři s jejich lehkými a přátelskými úsměvy. „Dobrý večer, vážení diváci.“ Usměje se Matthew, ale Helen pouze kývne a ujme se slova. „V dnešní vysílací relaci na vás čeká shrnutí situace na silnicích a Vánočních trhů.“ Vystřídá ji Matthew, který si urovná papíry na stole. „Po těchto reportážích vás čeká zpráva, která otřásla celým Gold Pitem a po odvysílání reportáže se zhrozí hlavně rodiče. Další reportáží bude neobvyklá svatba a na závěr živý vstup s novinářkou Summer Montgomery.“ Matt kývne. „Takže se pohodlně usaďte, právě začínáme.“ Doplní svá slova ještě a nechá slovo Helen.

„Sněhová kalamita a husté sněžení zhoršuje dopravu a nejenom u nás v Gold Pitu, ale i na povrchu, kde jsou zrušené lety některých spojů. Více si pro Vás připravil Jim Dalton.“ Krátké uvedení do následující reportáže a na obrazovkách se objeví záznam.

„Dobré odpoledne.“ Na Daltonovic černých vlasech se usídlila spousta sněhových vloček a nezdá se, že by plánovaly spadnout. „Nacházím se na jedné z hlavních Gold Pitských komunikací.“ Samozřejmě nestojí uprostřed silnice, ale tam, kde nebudou nikoho ohrožovat. „Husté sněžení komplikuje dopravu v Gold Pitu a tvoří se jedna zácpa za druhou.“ Přendá si mikrofon z levé ruky do pravé a tu levou okamžitě schová do kapsy, aby ji trochu zahřál. „Policisté zastavují řidiče a kontrolují přezutí z letních na zimní pneumatiky. Pokud jste ještě nevyměnili své pneumatiky, tak to rozhodně udělejte, protože jsou pokuty dost vysoké a neohrožujete nezodpovědným chováním pouze sebe, ale i ostatní.“ Varuje reportér a přešlápne na místě. „Taková dopravní situace, která panuje v Gold Pitu panuje i na povrchu a dalo by se říci, že i ve větším měřítku. Je omezena letadlová i vlaková doprava, a pokud chcete někam vyrazit autem, tak potřebujete pevné nervy.“ Pokývne významně hlavou. „Pro Gold Pit TV, Jim Dalton.“ Obraz se opět objeví ve studiu.

Slova se ujme Matthew. „Včera na náměstí jako každý rok probíhaly vánoční trhy.“ Na jeho tváři se objeví mírný úsměv. „Sám sem se byl podívat a musím uznat, že atmosféra byla naprosto okouzlující.“ Urovná si papíry před sebou a poté se podívá přímo do kamery. „Víc nám o tom řekne Jonas Hendrickson.“

Obraz se přepne a diváci na svých obrazovkách uvidí Jonasovu tvář, za kterou je vidět stromek na náměstí. „Zdravím Vás ze zahájení Vánočních trhů. Účast tento rok byla opravdu veliká. Jak můžete vidět na záběrech.“ Místo Jonasovi tváře se na obrazovce objeví záběry davů lidí, kteří se hemží jako malý mravenečkové po svých cestičkách. „Ptali jsme se náhodných kolemjdoucích, jak se jim tady líbí. Všichni byli nadšení a musím podotknout, že tu byla spousta cizinců. Že by se Gold Pit stával novou vánoční metropolí?“ Kamera začne znovu zabírat Jonase, který vypadá už trochu zmzle. „Stánky nabízejí spoustu zajímavých věcí. Od pochoutek až po ponožky. I já se jdu ponořit do víru. Pro Gold Pit TV Jonas Hendrickson.“ Naposledy se Jonas usměje do kamery a záběry od vánočního stromku zmizí z obrazovek.
„Jsou Vánoce a město je naplněné vůní cukroví a světélky. Někdo by řekl, že to více krásné být už nemůže a nic se nedá pokazit, ale naše reportérka, Nicole Styron, vám názor určitě vyvrátí. Dnes v ranních hodinách jeden z obyvatel Gold Pitu nalezl v popelnici mrtvé novorozeně.“ Začne Helen a snaží se o co nejvíce neutrální výraz, ale je jasné, že se jí o tom nemluví zrovna nejlépe. Po dokončení jejího proslovu se přepne obrazovka a na ní se rozběhne reportérčina reportáž.
„Dobré ráno. Stojím na místě, kde bylo dnes nalezeno mrtvé tělíčko novorozené holčičky.“ Stojí vedle popelnice, kde bylo tělo nalezeno. „Nalezl ji tento muž.“ Vedle ní si stoupne menší zavalitější chlapík s kšiltovkou naraženou hluboko do čela. „Co se vlastně stalo?“ Zeptá se Nicole a přiloží mu mikrofon k ústům. On se do kamery moc nedívá a věnuje se pouze mikrofonu a reportérce. „Šel sem vynést koš a otevře sem popelnici. Hodil sem tam pytel a podíval se dovnitř. Z černého pytle čouhala ruka, tak sem pytel vytáhl a zjistil, že je tam dítě. Okamžitě jsem zavolal polici. Byl to šok! Doma mám dvě malý děti a tohle bylo… Šílený.“ Nicole na něj chápavě kouká a přikyvuje. „Děkuji Vám, myslím, že už víc nebude třeba.“ Muž kývne a odejde. Nicole se opět zadívá do kamery. „Policie pátrá po pachateli tohoto činu. Kdo mohl novorozence do popelnice odhodit? Jestli bylo novorozeně živé nebo mrtvé doloží až soudní pitva. Sledujte náš web, kde bude více informací, a budeme Vás o této situaci informovat. Nicole Styron Gold Pit TV.“
Obraz se přepne o něco dříve a je možné zahlédnout skleslé výrazy moderátorů, které hned vystřídají za neutrální. Slova se protentokrát ujme Mattthew. „A teď z jiného soudku. Právě dnes jeden manželský pár slaví zlatou svatbu. Je hezké vidět, že láska může trvat i navěky. Páru přejeme další léta spolu.“ Usměje se, i když trochu nuceně. Zpráva o dítěti se přece jenom dotkla všech.
„Je mi potěšením představit Vám tento okouzlující pár.“ Kamera zabere babičku a dědečka, kteří stojí vedle sebe. Stařeček má ruku kolem stařenčiných boků. Působí velmi spokojeně, i když nervózně. Je to poprvé, co stojí před kamerou. „Samatha a Oliver Smithovi oslavují svojí zlatou svatbu. Jsou spolu už neuvěřitelných 50 let.“ Jonas se opravdu nadchl pro toto téma a je na něm vidět radost, že vztahy opravdu můžou vydržet tak dlouho. „Jaké to je, 50 let se probouzet po boku Olivera?“ Zeptá se Samanthy. Před ústa jí dá mikrofon, aby byla dobře slyšet. Stařenka se milým a tak trochu zasněným hláskem rozpovídá: „No, je to úžasné. I když teda byly rána, kdy jsem bědovala. On mi je ale všechny stejně vynahradil. Nedokážu si představit, že bych se měla probouzet vedle někoho jiného. Už jsem si zvykla i na jeho chrápání. Je to pro mě jako ukolébavka.“ Usměje se na svého partnera, na kterého stále zamilovaně hledí. Jonas se na ní spokojeně podívá. „Olivere,“ osloví stařečka, „co si budeme povídat. Někdy je opravdu těžké naše polovičky vydržet. Čím je Samantha tak výjimečná, že s ní jste vydržel?“ Mikrofon zase podrží před Oliverovými ústy. Trochu rozklepaným hlasem promluví: „No, to víte. Ona není stejná jako ostatní. Myslím si, že my jsme si byli prostě souzeni.“ Jak jednoduchá odpověď stačí pro uspokojení všech diváků. „Dobře dobře, a jak hodláte svou zlatou svatbu oslavit?“ Podívá se na oba dva a čeká na reakci jednoho nebo obou z nich. „Bude to oslava jen v rodinném kruhu. Přijdou i naši přátelé, ale nebude to nic obrovského. Můžete přijít, jestli chcete.“ Promluví Samantha, která se nepřestává usmívat. „Tak to vám děkuji za pozvání. A my se s Vámi loučíme. Nechme se tímto krásným párem inspirovat. Loučí se s Vámi Jonas Hendrickson a manželé Smithovi.“
„A na závěr slíbený rozhovor s novinářkou Summer Montgomery, která vydala v tomto týdnu Vánoční speciál, který měl skvělé ohlasy. Vyzpovídá ji náš reportér Jim Dalton.“ Usměje se Matthew. „Jime, je vše připraveno?“ Obrazovka se rozpůlí na dvě části. V jedné je vidět Matthew a v druhé Jim, který čeká na signál k odstartování. Obrazovka se poté zaměří jen na něj.
„Dobrý večer, spoluobčané. Nacházím se v redakci novin společně se Summer Montgomery.“ Řekne s úsměvem Jim a poposedne si na židli tak, aby byl natočený také trochu k ženě. „Summer, co Tě vlastně motivovalo k psaní článků do novin?“ Summer si zastrčí pramen vlasů za ucho a pousměje se na Jimma. „Abych byla upřímná, byly to moje zadní vrátka. Chtěla jsem se živit uměním. Nějak mi to nevyšlo a tak jsem skončila u novin. Ale jsem za to ráda.“ Reportér chápavě přikývne a raději se pustí do dalšího dotazu. „Jak jsi prvně reagovala, když ohlasy lidí na Tvůj Vánoční speciál byly velké a tolik pozitivní?“ Upraví si své sako a natočí se trochu ke kameře, takže je možné vidět jeho modr tričko se supermanem jako potiskem a textem – Come at me, bro. Usmívá se na Summer. „Abych byla upřímná, nečekala jsem to. Myslela jsem si, že ho všichni přeskočí s myšlenkou, že to jsou jen další nesmyslné vánoční žvásty.“ Zavrtí hlavou a usměje se. „Takže moje reakce byly něco jako – Tomu nemůžu uvěřit. – nebo – Vážně si ten článek četl a líbil se ti?“ Svou odpověď doplňuje náležitými gesty, které jsou pro ni tak typickými. Jim se na ni usmívá. „Já jsem Tvůj článek samozřejmě také četl a jsem rád, že Tě pozitivní reakce čtenářů potěšila.“ Řekne jen tak mimochodem a přejde rovnou k další otázce. „Na ulicích jsem udělal menší průzkum a…“ Zasekne se. Dá si ruku před ústa a odvrátí se od Summer a částečně i od kamery, aby mohl kýchnout. „Pardon.“ Omluví se ještě a dokončí svou větu. „A spousta lidí se mě ptala, jestli vyjde ještě nějaký Vánoční speciál, máš ho v plánu?“ „Tak to jsem ráda, že oslovil i tebe.“ Pousměje se a trochu si poposedne. „Zdravíčko.“ Nezapomene dodat, když si Jim kýchne. „Ano, vyjde. Vánoční speciál plánuji psát až do Vánoc. Články teda nebudou vycházet pravidelně. Pokud si ho lidé budou chtít přečíst, budou muset trošku zapátrat.“ Podívá se přímo do kamery a nasadí výraz úplného andílka, jako kdyby se jim za to chtěla omluvit. Jim kývne s úsměvem. „To je pozitivní zpráva.“ Zkonstatuje a teď stačí ještě poslední otázka a rozhovor se bude chýlit ke konci. „Jak se Ti líbilo na vánočních trzích, pokud jsi tam byla?“ Mikrofon jí opět přisune k ústům. „Byla jsem unešená! Naprosto mě uchvátil stromeček, který je opravdu okouzlující. Budu se na něj muset jí ještě podívat, než odjedeme.“ Podívá se na něj a znovu se mírně usměje. „Musím uznat, že se jim letošní trhy opravdu povedly.“ Spokojeně se opře a přehodí si nohu přes nohu. „To s Tebou musím souhlasit.“ Dodá ještě s lehkým úsměvem a pak na ni kývne. „Děkuji Ti za rozhovor.“ Řekne a otočí se na kameru. „To je od nás vše a přeji dobrou noc.“ Nechá, aby se rozloučila ještě Summer. „Z redakce, Jim Dalton, Gold Pit TV.“ Obraz se opět přepne do studia.
„Děkujeme za rozhovor, dozvěděli jsme se zajímavé věci.“ Ozve se Helen a pohledem se zaměří na Matthewa. „Přesně tak. Teď mi nezbude nic jiného, než si Gold Pitský deník kupovat každý den.“ Pokrčí rameny a usměje se do kamery. „To je od nás vše a těšíme se zase za týden. Nashledanou.“ Rozloučí se za ně za oba Helen. Ozve se znělka a Týdenní události nahradí další pořad.

Napsat komentář