Se svolením převzato z Adorian University RPG a upraveno.
RPG je zkratka z anglického role-playing game, neboli hra na hrdiny. Princip je v tom, že si vytvoříte postavu, jejíž kroky pak vedete, tvoříte jí osud… zkrátka za ní hrajete. To, co vaše postava dělá, se zpravidla píše mezi hvězdičky v třetí osobě, to co říká, se píše mimo ně, asi takto:
Luboš: *přijde do jídelny, rozhlédne se kolem sebe a když spatří Bětku, usměje se* Ahoj, Bětko. *pozdraví jí* – Dobře
Luboš: Přišel do jídelny, kde uviděl Bětku. Čau, pozdravil jí. – Špatně. Člověk se jen těžko vyzná v tom, co je řeč a co jsou činy, že? Proto hrají hvězdičky tak zásadní roli.
Pokud ve svém postu (herním příspěvku) uděláme nějakou chybu, nebo chceme spoluhráči sdělit, že musíme na chvíli odejít od počítače (v případě, že nejste na NON-RPG chat), píšeme opravu či sdělení za dvě lomítka, tj takto:
// Musím jít pro jídlo, za 5 minut jsem tu.

VYPRAVĚČ

Vypravěč je jakýsi deux-ex machina, neboli neviditelná hybná síla. Hýbe s dějem, určuje našim postavám osudy, seznamuje nás s okolím nebo právě probíhajícím dějem. Na vypravěče se nereaguje, vypravěče prostě musíte přijmout, i kdyby vám právě házel klacky pod nohy.
Vypravěč: Johnnymu zazáří dlaň a kouzlo se mu povede, kdežto Lewis takový úspěch nemá. Jemu se kouzlo nepodaří.
Johnny: *radostně zavýskne, když se mu kouzlo povede* – Dobře
Lewis: A proč se jako Johnnymu to kouzlo zdařilo a mně ne? – Špatně!

ČASTÉ CHYBY

Metagaming, neboli ovlivňování cizí postavy. Hrajte pouze za svou postavu, neurčujte ostatním, co mají dělat. Musíte jim nechat šanci zareagovat. Takže rozhodně neplatí, že když napíšete, že někomu nastavíte nohu, aby zakopl, ten dotyčný skutečně zakopne. Může si vaší léčky také včas všimnout. To záleží na něm, nikoliv na vás.
Mary/Gary Sue neboli dokonalá postava. Tu rovnou zamítáme. Nikdo neumí všechno, nikdo není bůh! Každý má nějaké klady a nějaké zápory a nikdo není středem vesmíru.
Křišťálová stěna je pomyslná překážka mezi rpg světem a tím reálným. V praxi to znamená, že by vaše postava neměla být ovlivňována vašimi náladami a neměl by se do jejího života proplétat ten váš, reálný. Taktéž platí to, že vy jako hráči, sice vidíte, co se děje v ostatních knihách a víte všechno možné, ale vaše postava ne. Zná jenom to, co sama zažila!

Obecná pravidla

1. Každý hráč smí vlastnit maximálně dvě postavy.
2. Hráč nesmí být mladší patnácti let. Po domluvě lze udělat výjimku.
3. Dbejte na pravopis, pište správně čárky, věty začínejte velkými písmeny.
4. Přemýšlejte nad svojí postavou jako nad reálnou osobou. Ani vy sami byste při prvním setkání cizímu člověku neskočili kolem krku.
5. Snažte se vyhýbat explicitním popisům sexu.
6. Pište dlouhé příspěvky – hlavně smysluplné
7. Vyvarujte se vulgaritám, urážení spoluhráčů i postav.
8. RPG je svět smyšlený stejně tak, jako Vaše postava. Nemíchejte jej s reálným životem. (viz. „Křišťálová stěna“)
9. Je přísně zakázáno kopírovat postavy ostatních hráčů z této hry či jiných her!
S jakýmkoliv dotazem, nesrovnalostí, nápadem, návrhem se můžete otočit na adminy do otázek.
Menší příručka pro začínající hráčehttp://www.roleplay.4fan.cz/jak-dobre-hrat/